50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

این افسانه هاي‌ رایج سال‌ها بـه عنوان حقایق نادرست منتقل شده اند. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از افسانه هاي‌ قدیمی کـه واقعی نیستند.

افسانه های قدیمی که واقعی نیستند

گاهی اوقات جدا کردن واقعیت از تخیل ممکن اسـت سخت باشد، بـه خصوص زمانی کـه تعداد زیادی از “حقایق” کـه ما تمام زندگی خودرا بـه ان باور کرده ایم، در واقع افسانه ها و باورهای نادرست هستند. این افسانه هاي‌ رایج درست بـه نظر می رسند زیرا بارها و بارها آن ها را شنیده ایم – حتی ممکن اسـت آن ها را از والدین خود یاد گرفته باشیم یا در مدرسه بـه انها آموزش داده شده باشد.

با این وجود، مهم تر از همیشه اسـت کـه حقایق نادرستی را کـه هنوز هم تعداد زیادی از مردم بـه ان باور دارند، فراخوانی کنیم، چه با دوستان پشمالوی ما مرتبط باشند و چه با بیماری همه ی گیر فعلی. برای کشف حقیقت پشت عده اي از متداول ترین افسانه هاي‌ رایج، ادامه این پست را بخوانید.

بیشتر بخوانید: 10 مکان تخیلی و افسانه ای که وجود واقعی دارند + عکس

1. گاو نر با دیدن رنگ قرمز عصبانی می شود.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

اگر باور داشته باشید کـه وقتی ماتادورها ان شنل‌هاي‌ قرمز را تکان می دهند تا گاو نر بـه سمت آن ها شلیک کند، تنها نیستید، این رنگ روشن اسـت کـه خشم آن ها را تحریک می کند. اما، بر اساس راهنمای علمی کشور آمریکا، گاو نر «مانند سایر گاوها» کوررنگ قرمز-سبز هستند. انچه در واقع باعث خشم گاو نر می شود حرکت شنل اسـت.

2. ماهی قرمز فقط سه ثانیه حافظه دارد.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

ماهی قرمز بـه داشتن خاطرات بد شهرت دارد. اما معلوم شد کـه این تصور کـه این موجودات آبزی نارنجی فقط میتوانند چیزها را برای سه ثانیه بـه خاطر بسپارند یک افسانه اسـت. این واقعیت نادرست نه تنها توسط چندین مطالعه در طول سال‌ها رد شده اسـت، بلکه برخی تحقیقات حتی نشان میدهد کـه ماهی قرمز می تواند تا 5 ماه حافظه داشته باشد.

3. ما فقط از 10 درصد مغز خود استفاده می کنیم.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

تعداد زیادی از مردم بر این باورند کـه انسانها تنها از 10 درصد مغز خود استفاده می کنند. این حتی خط داستانی فیلم لوسی 2014 با بازی اسکارلت جوهانسون اسـت. بری گوردون متخصص اعصاب بـه ساینتیفیک امریکن گفت، با این حال، این چیزی جز یک افسانه نیست. او می گوید کـه انسان‌ها «تقریبا از تمام قسمت‌هاي‌ مغز استفاده میکنند» و بیشتر مغز «تقریبا همیشه فعال اسـت».

4. جورج واشنگتن دندان های چوبی داشت.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

معلوم شد کـه نخستین رئیس جمهور کشور آمربکا یک جفت چوبی را تکان نداده اسـت. مورخان کتابخانه واشنگتن می گویند کـه در حالی کـه جورج واشنگتن از مشکلات دندانی رنج می برد، پروتزهای مصنوعی او از عاج، طلا، سرب و حتی دیگر دندان‌هاي‌ انسان تشکیل شده‌اند، اما هرگز از چوب ساخته نشده‌اند. آن ها بر این باورند کـه این افسانه رایج نتیجه لکه شدن عاج در طول زمان اسـت و بـه دندان هاي‌ ساختگی ظاهری چوبی میدهد.

5. زنان متهم به جادوگری در جریان محاکمه جادوگران سالم در آتش سوزانده شدند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

طبق تاریخ، اکثر جادوگران متهم در جریان محاکمه جادوگران سالم در اواخر قرن هفدهم بـه دار آویخته شدند، در حالی کـه سایرین در زندان در انتظار محاکمه مردند. این افسانه کـه انها در آتش سوزانده شدند بـه احتمال زیاد بـه این دلیل اسـت کـه در طول محاکمه جادوگران قرون وسطی در اروپا، اعدام متهمان با آتش زدن وحشیانه آن ها معمول بود.

6. شما باید روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

اگر هرروز برای رسیدن بـه هشتمین لیوان آب خود در تلاش هستید، احساس بدی نداشته باشید، این سهمیه واقعاً یک قانون سخت و سریع برای زندگی سالم نیست. طبق گفته کلینیک مایو، مقدار آب مورد نیاز روزانه شـما بـه عوامل مختلفی مانند سلامت کلی، سطح فعالیت و محل زندگی شـما بستگی دارد.

هیچ شماره واحدی برای انسانها در سراسر صفحه صدق نمیکند، عده اي از افراد ممکن اسـت با کمتر از هشت لیوان کاملاً هیدراته شوند و برخی دیگر ممکن اسـت بـه بیشتر نیاز داشته باشند.

7. اگر بلافاصله بعد از غذا خوردن به شنا بروید، دچار گرفتگی عضلات می شوید.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

اگر چه این یک باور رایج اسـت کـه اگر بلافاصله بعد از غذا شنا کنید، ماهیچه‌هاي‌ شـما گرفتگی می کنند، اما این درست نیست «مهم نیست چند بار والدینتان گفته‌اند کـه چنین بوده اسـت». بله، بدن برای هضم بـه خون اضافی نیاز دارد، اما نه بـه اندازه کافی برای پیشگیری از کارکرد ماهیچه هاي‌ بازوها و پاهای شـما آن طور کـه باید.

8. در زمان کریستف کلمب همه فکر می کردند دنیا مسطح است.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

ظاهرا درحدود 500 سال قبل از میلاد مسیح، فیلسوف یونان باستان فیثاغورث نخستین کسی بود کـه نظریه مسطح بودن زمین را مطرح کرد. اما اندکی بعد، در اواسط قرن سوم قبل از میلاد، ارسطو با قطعیت اعلام کرد کـه زمین در واقع کروی اسـت. و اگر چه ممکن اسـت کمی طول بکشد تا همه ی بـه این واقعیت پی ببرند کـه سیاره ما، خوب، گرد اسـت، کریستف کلمب یکی از مخالفان ان نبود.

هنگامی کـه او درسال 1492 آبی اقیانوس را دریانوردی کرد، می‌دانست کـه زمین یک کره اسـت. بـه گفته مورخ جفری برتون راسل، “بـه استثنای اندک استثنایی، هیچ فرد تحصیل کرده اي در تاریخ تمدن غرب از قرن سوم قبل از میلاد بـه بعد معتقد نبود کـه زمین صاف اسـت.”

9. سگ ها فقط سیاه و سفید می بینند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

نه، توله سگ شـما دنیا را سیاه و سفید نمی‌بیند. دامپزشکی توضیح داد کـه سگ ها “همه ی رنگ هایي را کـه ما می‌بینیم نمیبینند، اما در واقع میتوانند بین رنگ ها تمایز قائل شوند.”

10. اضافه کردن نمک به آب باعث می‌شود که سریعتر بجوشد.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

تفاوت آب جوش با نمک و آب جوش بدون نمک ناچیز اسـت. همان طور کـه لسلی-ان گیدینگ، استاد شیمی کالج میدلبری بـه لایو ساینس توضیح داد، “دمای آب شور سریع تر از آب خالص گرمتر می شود، اما همان‌ گونه نقطه جوش بالاتری دارد، و وقتی نمک را بـه ان اضافه کنید، جرم همان‌ گونه بیشتر اسـت. این بـه این معنی نیست کـه آب شور سریع تر می جوشد.”

11. هفت سال طول می کشد تا بدن شما آدامس را هضم کند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

دیگر لازم نیست برای ان تکه آدامسی کـه چند سال پیش بـه طور تصادفی بلعیده اید ناراحت باشید. در حالی کـه اغلب گفته می شود بدن شـما چندین سال طول میکشد «هفت عددی اسـت کـه احتمالاً بیشتر از همه ی شنیده اید» تا آدامس را هضم کند، این فقط یک افسانه رایج اسـت.

طبق گفته کلینیک مایو، بدن شـما در واقع نمی تواند آدامس را هضم کند، حتی تا هفت سال دیگر. می بینید، آدامس در معده شـما نمیماند، بلکه بـه سرعت از طریق دستگاه گوارش شـما حرکت می کند و از طریق مدفوع شـما خارج می شود.

12. سالیانه هشت عنکبوت را هنگام خواب می بلعید.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

نیازی نیست کـه شـما یک عنکبوتی هراس باشید تا فکر کنید کـه بـه طور متوسط سالانه هشت عنکبوت را ناخودآگاه در خواب می بلعید. اما دیگر نترسید، زیرا هیچ حقیقتی در ان مفهوم وجود ندارد. ان تار چرخان هشت پا عمداً سعی در تماس با انسان ندارند و ارتعاشاتی کـه از یک فرد خواب می‌آید احتمالاً عنکبوت را می ترساند.

بنابر این، در حالی کـه این احتمال وجوددارد کـه شـما میتوانید یک عنکبوت را در خواب ببلعید، این احتمال وجود ندارد، و همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد کـه نشان دهد شـما سالانه هشت عنکبوت را می بلعید.

13. دیوار بزرگ چین تنها سازه ساخته دست بشر است که از فضا قابل مشاهده است.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

بـه تعداد زیادی از مردم گفته شده اسـت کـه دیوار بزرگ چین تنها سازه ساخته دست بشر اسـت کـه از فضا قابل مشاهده اسـت، اما اینطور نیست. بـه گفته اسنوپس، این واقعیت نادرست بـه احتمال زیاد بـه عنوان تلاشی برای انتقال مقیاس بزرگ دیوار ایجاد شده اسـت.

از فضای کم در ارتفاع 180 مایلی، دیوار بزرگ نه تنها شیء قابل مشاهده اسـت و نه قابل تشخیص اسـت. عکسهای ناسا ثابت می کند کـه میتوانید “بزرگراه ها، فرودگاه ها، پل ها، سدها و اجزای مرکز فضایی کندی” را ببینید. و اگر بیشتر بـه فضا بروید، دیوار فقط در عکسهای رادار قابل تشخیص اسـت، نه با چشم انسان یا حتی با یک عکس.

14. ماری آنتوانت گفت: «اجازه دهید کیک بخورند» تا با فقرا مخالفت کنند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

ماری آنتوانت برای مدت‌ها سمبل منفور انحطاط سلطنتی بوده اسـت، زیرا در پاسخ بـه این خبر کـه شهروندان فرانسوی درسال 1789 نان نداشتند، با عبارت بی‌رحمانه «اجازه دهید کیک بخورند» پاسخ می‌داد. اما مورخان معتقدند کـه ملکه فرانسه چنین اظهار نظری نکرده اسـت.

داستان هاي‌ مشابهی برای سال‌ها قبل از اواخر قرن 18 منتشر شده بود، از جمله داستانی در مورد ماریا ترزای اسپانیایی کـه درسال 1660 با سلطان لوئی چهاردهم ازدواج کرد. او متهم بود کـه بـه مردم فرانسه پیشنهاد داده بود “la croûte de pâté” بخورند. «پوسته رب».

بـه علاوه، نویسنده زندگی نامه ماری آنتوانت، بانو آنتونیا فریزر، می گوید کـه بعید اسـت این نقل قول از ملکه فرانسوی آمده باشد، کـه نه تنها بسیار خیرخواه بود، بلکه شفقت زیادی برای فقرا داشت. بـه عنوان مثال، در روز تاجگذاری همسرش بـه مادرش نوشت: “با دیدن افرادی کـه باوجود بدبختی خود با ما بسیار خوب رفتار می کنند، بیش از هر زمان دیگری موظف هستیم برای خوشبختی آن ها تلاش کنیم.”

15. ناپلئون بناپارت بسیار کوتاه قد بود.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

ناپلئون بناپارت را اغلب بـه عنوان مردی تهاجمی با قد و قامت غیر معمول کوچک نشان میدهند، جایی کـه اصطلاح «عقده ناپلئونی» – کـه برای توصیف مردانی استفاده می شود کـه کمبود قد خودرا با پرخاشگری جبران میکنند – از آنجا آمده اسـت.

با این حال، بناپارت بـه احتمال زیاد قد متوسط کمی بیش از 5/5 اینچ قد داشت. مورخان تصور می کنند این افسانه کـه او بـه طور معمول کوچک بود، از مجموعه اي از کاریکاتورهای ژنرال توسط جیمز گیلری، کاریکاتوریست بریتانیایی در اوایل دهه 1800 گرفته شده اسـت.

16. رها شدن یک پنی از بالای ساختمان امپایر استیت می تواند یک نفر را بکشد.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

همه ی ما قبلاً این مورد را شنیده ایم، اما این فقط افسانه دیگری اسـت کـه باید بـه فهرست حقایق جعلی خود اضافه کنید. بـه گفته ساینتیفیک امریکن، یک پنی آن قدر کوچک و مسطح اسـت کـه نمیتواند بـه اندازه کافی حرکت طبیعی داشته باشد تا بتواند هر نوع ضربه مهلکی ایجاد کند. اگر ضربه اي بـه شـما وارد شود، حداکثر ممکن اسـت احساس کنید کـه بـه پیشانی شـما ضربه میزنند «اما نه حتی خیلی سخت».

17. آلبرت انیشتین در کلاس ریاضی شکست خورد.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

اگر فقط برای طنز همه ی چیز، تصور این کـه آلبرت انیشتین دانش آموز فقیری بود بسیار جالب اسـت – آن قدر کـه در کلاس ریاضی کلاس دبیرستان شکست خورد. اما این فقط درست نیست. بر اساس مقاله‌اي در تایم، این شایعه آن قدر گسترده شده بود کـه موضوعی بود درسال 1935 “باور می کنی یا نه ریپلی!”

ستون خود انیشتین با این مقاله مخالفت کرد و مدعی شد کـه در کلاس ابتدایی در کلاس خود بوده اسـت. وی افزود: قبل از 15 سالگی بـه حساب دیفرانسیل و انتگرال مسلط بودم.

18. شما باید 24 ساعت قبل از ارسال گزارش یک فرد گمشده صبر کنید.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

درام‌هاي‌ پلیسی و جنایی بی‌شماری بـه گسترش این افسانه کمک کرده‌اند کـه باید 24 ساعت منتظر بمانید تا بتوانید گزارش یک فرد ناپدید شده را ثبت کنید «اگر از ما بپرسید همیشه کمی نگران‌کننده بـه نظر می رسید».

خوشبختانه، این تنها یک “واقعیت” در دنیای خیالی سرگرمی اسـت. هیچ دوره زمانی وجود ندارد کـه کسی باید قبل از گزارش مفقودی منتظر بماند. در واقع، اقدام در 48 ساعت اول برای یافتن موفقیت آمیز یک فرد گمشده بسیار مهم اسـت.

19. دست زدن به وزغ باعث ایجاد زگیل می شود.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

متأسفانه، بوسیدن یک وزغ ان را بـه یک شاهزاده خوش تیپ تبدیل نمیکند. اما خبر خوب این اسـت کـه لمس کردن یکی از انها ضربه هاي‌ ناخوشایندی برای شـما ایجاد نمیکند.

این شایعه احتمالاً از این واقعیت سرچشمه می گیرد کـه خود وزغ‌ها برجستگی‌هاي‌ زگیل‌مانندی روی پوست خود دارند، اما انها فقط غده‌هایي هستند کـه چیزی ترشح نمی کنند کـه بتواند زگیل ایجاد کند. در حالی کـه عده اي از ترشحات وزغ میتوانند پوست شـما را تحریک کنند، زگیل هاي‌ واقعی فقط توسط ویروس هاي‌ انسانی ایجاد می شوند.

20. میوه ممنوعه در داستان آدم و حوا سیب است.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

بله، کتاب مقدس می گوید کـه آدم و حوا یک میوه ممنوعه خوردند. اما علی‌رغم تعداد زیادی از داستان‌هاي‌ مدرسه و نمایش‌هاي‌ بصری کـه ان میوه را بـه‌عنوان یک سیب بـه تصویر میکشند، هرگز در متن بـه این شکل بیان نشده اسـت. بـه گزارش NPR، تصویر سیب نتیجه برخی سردرگمی ها با ترجمه کتاب مقدس عبری بـه لاتین، با استفاده از اصطلاح “malus” اسـت کـه بـه “شر” و “سیب” ترجمه می شود.

21. موها و ناخن های شما پس از مرگ همچنان به رشد خود ادامه می دهند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

درست اسـت کـه موها و ناخن هاي‌ یک فرد ممکن اسـت پس از مرگ بلندتر بـه نظر برسد. اما، طبق گفته دانشگاه علوم دکتری آرکانزاس، این تنها بـه این دلیل اسـت کـه پوست اطراف ناخن‌ها و موها بـه مرور زمان بـه دلیل کم‌آبی بدن جمع میشود، نه بـه این دلیل کـه موها و ناخن‌هاي‌ او واقعاً رشد می کنند.

22. اگر بچه پرنده ای را با دستان خالی لمس کنید، مادرش آن را رد می کند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

از قدیم اعتقاد بر این بود کـه اگر بخواهید یک بچه پرنده گمشده را بردارید و بـه لانه اش برگردانید، مادرش وقتی بوی انسان را بگیرد، ان را رد می کند. اگر کمی خشن بـه نظر میرسد، بـه این دلیل اسـت کـه اینطور اسـت. این فقط یک افسانه رایج دیگر اسـت. “بـه طور کلی، حیوانات وحشی با بچه هاي‌ خود پیوند میخورند و بـه سرعت انها را رها نمی کنند.” علاوه بر این، توانایی بویایی یک پرنده هنوز مورد بحث اسـت.

23. نوشیدن الکل دمای بدن شما را افزایش می دهد.

در حالی کـه ممکن اسـت زمانی کـه الکل مینوشید احساس گرما کنید، این مشروب الکلی و مغز شـما جمع می شود و بقیه بدن شـما را فریب میدهد. بر اساس مطالعه اي کـه درسال 2005 در مجله علمی Alcohol منتشر شد، در حقیقت، الکل در واقع دمای مرکزی بدن شـما را کاهش میدهد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با افسانه ی سیمرغ

24. شکستن بیش از حد بند انگشتان باعث آرتروز می شود.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

ترقه هاي‌ بند انگشتی دنیا حداقل در زمینه آرتروز آسان هستند، زیرا طبق گفته دانشکده دکتری هاروارد، شکستن بند انگشتان شـما خطر ابتلا بـه بیماری دردناک مفصلی را افزایش نمیدهد. این صدای ترک در واقع از فروپاشی حباب هاي‌ گاز ناشی می شود. با این حال، ترک خوردن بیش از حد ممکن اسـت قدرت گرفتن شـما را تضعیف کند «البته اعصاب اطرافیان شـما را تشدید می کند».

25. جورجیا بیشترین هلو را در بین ایالت های ایالات متحده تولید می کند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

جورجیا ممکن اسـت بـه عنوان ایالت هلو شناخته شود، اما این ایالت طلایی اسـت کـه بزرگ ترین تولید کننده هلو در ایالات متحده اسـت. بر اساس گزارش مرکز منابع بازاریابی کشاورزی، کالیفرنیا درسال 2017 541000 تن هلو تولید کرد. در همین حال، جورجیا حتی دراین کشور هم نبود. سه برتر، حتی اگر هلو میوه رسمی دولتی ان اسـت!

26. شکر باعث بیش فعالی در کودکان می شود.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

تعداد زیادی از والدین رفتارهای سرزنش‌آمیز فرزندان خودرا بـه خاطر فراوانی بیش از حد قند سرزنش می کنند، اما هیچ مدرک واقعی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد. یک متاآنالیز قطعی درسال 1995 کـه در مجله انجمن دکتری کشور آمریکا منتشر شد نشان داد کـه قند موجود در رژیم غذایی کودکان بر رفتار انها تأثیر نمی‌گذارد.

27. خفاش ها کور هستند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

برخلاف تصور رایج – و اصطلاح “بـه کوری خفاش” – این موجودات شبانه کاملاً می‌توانند ببینند. خفاش ها میتوانند سه برابر بهتر از انسانها ببینند. پس شوخی با ماست!

28. رعد و برق هرگز دو بار برخورد نمی کند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

احتمالاً شنیده‌اید کـه کسی میگوید «رعد و برق هرگز دوبار نمیزند»؛ اما در حالی کـه این ضرب المثل قدیمی هنوز هم امروزه استفاده میشود، این درست نیست – حداقل از نظر علمی. ناسا درسال 2003 این افسانه را رد کرد و گزارش داد کـه “صاعقه یقیناً بـه بیش از یک مکان برخورد می کند.” در واقع، حدود یک سوم مواقع اینکار را انجام میدهد!

29. انسان فقط پنج حواس دارد.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

بـه تعداد زیادی از ما آموخته شد کـه انسان پنج حس دارد: لامسه، چشایی، بویایی، بینایی و شنوایی. اما این‌ها فقط پنج حس اساسی هستند. در حالی کـه این مفهوم از حواس “پنج” از ارسطو سرچشمه گرفته اسـت، تعداد زیادی از دانشمندان استدلال می کنند کـه انسانها در واقع بین 14 تا 20 حواس دارند.

30. تراشیدن موهایتان باعث ضخیم تر شدن آن ها می شود.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

آیا تا بـه حال بـه شـما نسبت بـه تراشیدن مو هاي بازو با این استدلال کـه دوباره پرپشت تر می شود، هشدار داده شده اسـت؟ خوب، شـما خوش شانس هستید، زیرا ما در شرف رد کردن این افسانه هستیم.

تراشیدن مو هاي شـما باعث تغییر رنگ، سرعت رشد یا ضخامت ان نمی‌شود. تنها کاری کـه انجام میدهد این اسـت کـه بـه موها نوک صافی می‌دهد، کـه ممکن اسـت با رشد کردن موها درشت تر احساس شود. اما در حالی کـه ممکن اسـت دراین مدت قابل توجه تر یا ضخیم‌تر بـه نظر برسد، در واقعیت اینطور نیست.

31. آفتاب پرست ها رنگ خود را تغییر می دهند تا با محیط اطراف خود ترکیب شوند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

بله، آفتاب پرست ها توانایی تغییر رنگ را دارند، اما نادرستی در این جا در دلیل انجام اینکار نهفته اسـت. آفتاب‌پرست‌ها برای تنظیم دمای خود یا برقراری ارتباط با آفتاب‌پرست‌هاي‌ دیگر رنگ خودرا تغییر می دهند، نه برای استتار خود.

32. اعلامیه استقلال در 4 جولای امضا شد.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

البته، میدانید کـه چهارم ژوئیه یک جشن ملی اسـت کـه طی ان آمریکایی‌ها استقلال کشورشان را جشن میگیرند اما در مورد تاریخ واقعی امضای اعلامیه استقلال آن قدر گیج نشوید. در حالی کـه کنگره در 4 ژوئیه 1776 اعلامیه نهایی را تأیید کرد، این سند تا 2 اوت همان سال امضا نشد.

33. موز روی درختان رشد می کند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

همه ی ما می‌دانیم کـه پول روی درختان رشد نمی‌کند، اما تعداد زیادی از ما معتقدیم کـه موز رشد می کند. متأسفانه بازهم در اشتباهیم اگر چه ممکن اسـت شبیه درختان بـه نظر برسند، اما گیاهانی کـه موز روی ان‌ها رشد میکنند در واقع «گیاهان غول‌پیکر مربوط بـه نیلوفرها و ارکیده‌ها» هستند.

34. سگ ها از طریق زبان عرق می کنند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

از آنجایی کـه زبان بیشتر سگ ها هنگام نفس کشیدن آویزان اسـت، تعداد زیادی از مردم فکر می کنند کـه سگ ها اینگونه عرق می کنند. اما غدد عرق مروکرین سگ‌ها مانند انسان عمل میکنند و روی بالشتک‌هاي‌ پنجه‌شان قراردارند.

آن ها همچنین غدد عرق آپوکرین دارند، اما این غدد در سرتاسر بدن قراردارند، نه فقط روی زبانشان. دلیل این کـه سگ ها نفس نفس میزنند، تبخیر رطوبت از زبان، مجرای بینی و پوشش ریه هایشان اسـت کـه بـه خنک شدن آن ها کمک می کند.

35. خوردن غذاهایی که پنج ثانیه یا کمتر روی زمین مانده اند بی خطر است.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

بـه قانون پنج ثانیه پایبند نباشید و شانس خودرا با غذایی کـه روی زمین افتاده اسـت، بگیرید. هنگامی کـه محققان دانشگاه کلمسون دریک مطالعه درسال 2017؛ بولونیا و نان را روی سطح آلوده بـه سالمونلا گذاشتند، دریافتند کـه “مقدار قابل توجهی از باکتریها در عرض پنج ثانیه بـه غذا منتقل می شود.”

36. همه بیابان ها گرم است.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

بیابان ها با درجه حرارتشان تعریف نمی‌شوند، بلکه با کمبود بارش تعریف می شوند. ودر حالی کـه بیشتر بیابان‌هاي‌ مشهور جهان واقعاً گرم هستند، عده اي از بیابان‌ها نیز سرمای بی‌رحمانه‌اي را تجربه می کنند. این مناطق خشک کـه بـه عنوان بیابان هاي‌ قطبی شناخته می شوند، برای مثال در ایران «بـه نام دشت لوت» و شمال گرینلند یافت می شوند.

37. کوکی های فورچون از چین سرچشمه گرفته اند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

امروز، احتمالاً در پایان هر وعده غذایی دریک رستوران چینی، یک کلوچه ثروت – مملو از ضرب المثل و تعدادی اعداد خوش شانس – دریافت خواهید کرد، اما موزه ملی تاریخ کشور آمریکا اشاره می کند کـه آفريننده شیرینی ثروت سویچی اوکامورا، یک مهاجر ژاپنی بود کـه در اوایل دهه 1900 یک فروشگاه شیرینی در شمال کالیفرنیا داشت.

زمانی کـه آمریکایی‌هاي‌ ژاپنی در طول جنگ جهانی دوم بـه اردوگاه‌هاي‌ اسارت فرستاده شدند، چینی‌هاي‌ آمریکایی صنعت کوکی‌هاي‌ ثروت را در دست گرفتند و بـه همین دلیل اسـت کـه امروزه تعداد زیادی از این خوراکی‌ها را در رستوران‌هاي‌ چینی میبینید.

38. خورشید زرد است.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

بـه گفته مرکز خورشیدی استنفورد، “این یک تصور نادرست رایج اسـت کـه خورشید زرد یا نارنجی یا حتی قرمز اسـت.” در حقیقت، “خورشید اساساً همه ی رنگ‌هایي اسـت کـه باهم مخلوط شده‌اند، کـه در چشم ما سفید بـه نظر میرسند.”

دلیل این کـه ما در بیشتر مواقع خورشید را زرد یا نارنجی میبینیم این اسـت کـه ان طول موج هاي‌ رنگی کـه طولانی تر هستند، تنها مواردی هستند کـه بـه چشم ما می رسند. رنگ‌هاي‌ دیگر با طول موج کوتاه – سبز، آبی و بنفش – توسط جو پراکنده میشوند و همین باعث می شود آسمان در طول روز آبی بـه نظر برسد!

39. Cinco de Mayo روز استقلال مکزیک است.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

شادی Cinco de Mayo هیچ ربطی بـه استقلال کشور مکزیک ندارد، بلکه یک پیروزی نظامی را جشن می گیرد. در 5 می 1862؛ ارتش کشور مکزیک با موفقیت فرانسه را در نبرد پوئبلا در طول جنگ فرانسه و کشور مکزیک شکست داد. اگر چه پیروزی این کشور کوتاه مدت بود، اما مردم در سراسر جهان هر سال در جشن‌هایي کـه این نبرد رابا آتش‌بازی و فستیوال جشن میگیرند، شرکت می کنند.

40. اگر کسی توسط چتر دریایی نیش زد باید روی او ادرار کنید.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

در این جا یک “حقیقت” وجوددارد کـه احتمالاً از شنیدن ان آسان می‌شوید، داستان اسـت. بـه گفته کلینیک کلیولند، راه مناسب برای درمان نیش چتر دریایی با آب داغ اسـت. ادرار نه تنها روش درمانی موثری نیست، بلکه حتی می تواند گزش را بدتر کند!

41. رئیس جمهور ریچارد نیکسون با موفقیت استیضاح شد.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

او احتمالا می شد، اما هرگز بـه این نتیجه نرسید. جلسات رسمی استیضاح ریچارد نیکسون در ماه مه 1974 آغاز شد، اما سی و هفتمین رئیس جمهور در 8 اوت قبل از این کـه کسی بتواند با موفقیت وی را از سمت خود برکنار کند، استعفای خودرا اعلام کرد.

42. تخم مرغ قهوه ای مغذی تر از تخم مرغ سفید است.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

تخم مرغ قهوه اي سالم تر از تخم مرغ سفید نیست. رنگ پوسته تخم مرغ بـه سادگی بر اساس نوع مرغی کـه انها را می‌گذارد تعیین می شود. ودر این جا یک واقعیت جالب وجوددارد: جوجه هایي با لاله گوش سفید طبق معمولً تخم هاي‌ سفید می گذارند!

43. بیرون رفتن با موهای خیس شما را بیمار می کند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

بیرون رفتن در دمای زیر صفر بلافاصله بعد از شستن موهایتان ممکن اسـت شـما را سرد کند و ممکن اسـت باعث یخ زدن موهایتان شود، اما شـما را بیمار نمیکند. سرماخوردگی توسط یک ویروس ایجاد می شود و برای انها مهم نیست کـه مو هاي شـما خیس اسـت یا خشک.

«شـما نمی‌توانید بـه سادگی با بیرون رفتن با مو هاي خیس در طول زمستان سرما بخورید یا آنفولانزا بگیرید. داستان‌هاي‌ عده اي از همسران نتیجه‌گیری معتبری از مشاهداتی اسـت کـه مردم در طول سال‌ها انجام داده‌اند، اما این یکی بـه طور قطعی ثابت نشده اسـت.»

بیشتر بخوانید: آیا کوتوله های افسانه ای واقعا وجود دارند؟

44. بادام زمینی نوعی آجیل است.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

باوجود نام گمراه کننده، بادام زمینی در واقع نوعی حبوبات اسـت. اگر چه انها طبق معمولً با آجیل هایي مانند گردو و بادام سرو می شوند، اما ارتباط نزدیکتری با شبدر و نخود دارند.

45. Twinkies تاریخ انقضا ندارند.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

متاسفم، اما توینکی ها در طول یک آخرالزمان زامبی، گرسنگی را دفع نمی کنند. این میان وعده شیرین تنها 25 روز ماندگاری دارد. در حالی کـه هنوز در مورد شیرینی ها زمان زیادی اسـت، بعید اسـت کـه انبار Twinkie شـما بتواند زمستان هسته اي را پشت سر بگذارد.

46. یک زبان اشاره جهانی وجود دارد.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

زبان اشاره نوعی ارتباط دستی اسـت و بسته بـه کشور و منطقه اي کـه در ان هستید، مانند هر زبان دیگری، تغییراتی وجوددارد. بـه عنوان مثال، در ایالات متحده، زبان اشاره آمریکایی «ASL» را خواهید یافت کـه از الفبای املای انگشتی با یک دست استفاده می کند، در حالی کـه زبان اشاره بریتانیایی «BSL» در بریتانیا بـه طور کلی یک زبان متفاوت اسـت کـه از دو دست استفاده می کند. و تفاوت ها فقط از آنجا ادامه می‌یابد!

47. شکر باعث سردرد می شود.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

این خود قند نیست کـه باعث سردرد شـما می شود. این افت سریع سطح قندخون شـما اسـت کـه سر شـما را خراب می کند. برای عده اي از افراد، خوردن یک وعده غذایی پر کربوهیدرات باعث تولید بیش از حد هورمون تنظیم کننده قند انسولین می شود کـه بـه نوبه خود باعث کاهش سطح گلوکز می شود و منجر بـه سردرد ضربانی می شود کـه اغلب پس از مصرف یک شماره کاپ کیک بیش از حد ان را تجربه می‌کنید.

48. قرار دادن لپ تاپ روی پا باعث ناباروری می شود.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

این افسانه درسال 2011 زمانی کـه محققان آرژانتینی مطالعه‌اي منتشر کردند و ادعا کردند کـه تشعشعات ساطع شده از لپ‌تاپ‌ها می تواند بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد، مورد توجه قرار گرفت. با این حال، دانشمندان دیگر بـه سرعت این یافته ها را رد کردند.

49. شانس پرتاب سکه همیشه 50-50 است.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

گروهی از محققان دانشگاه استنفورد درسال 2007 ثابت کردند کـه این تصور نادرست رایج اشتباه اسـت، زمانی کـه آن ها ربع هاي‌ زیادی را ورق زدند و دریافتند کـه احتمال فرود سکه روی رویی کـه از ان شروع شده اسـت بیشتر اسـت. محققان شانس واقعی شـما را نزدیک‌تر بـه 51-49 می دانند، بنابر این توجه داشته باشید کـه هنگام برقراری تماس بـه کدام طرف سکه رو بـه آسمان اسـت!

50. هر موجود زنده ای می میرد.

50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس

در حالی کـه بله، بیشتر موجودات زنده در نهایت می میرند، یک گونه از چتر دریایی وجوددارد کـه از نظر فنی از بین نمیرود. این موجود دریایی اساساً جاودانه کـه بـه عنوان Turritopsis dohrnii شناخته می شود، پس از بزرگسالی بـه حالت نوجوانی بازمی‌گردد – بنابر این میتواند درکنار فرزندانش زندگی دیگری داشته باشد.

نوشته 50 افسانه قدیمی که واقعی نیستند + عکس اولین بار در تالاب. پدیدار شد.